КАК ДА ОПРЕДЕЛИТЕ СТЕПЕНТА НА ПОРЬОЗНОСТ НА КОСАТА?
Намирането на подходяща грижа за нашата коса не е лека задача. Най-често избираме грижата за косата си според това дали тя суха или мазна, боядисана или естествена. Но това сякаш не е достатъчно. Има още няколко различни фактори, които е добре да се вземат предвид: плътността, дебелината на косъма и неговият вид. За намирането на правилната грижа много експерти съветват да се обърне внимание и на степента на порьозност.
Какво е порьозност на косата?
Това е свойството на косата да абсорбира и задържа влагата. Влияе се от външния слой на косата, наречен кутикула. Този слой е съставен от кутикуларни люспи – загрубял кератинов слой. Люспичките наподобяват шишарка. Тези лючспи могат да бъдат по- широко или по- малко разтворени, като по този начин пропускат влагата навътре и начин в косъма. По този начин се определя и степента на порьозност.
Порьозността е практически размерът на пролуките в косата ви, през които водата и други вещества могат да влязат и излязат в косата.
Ниска порьозност – кутикулата е плътно прикрепена към косъма и проникването на влага е затруднено. При ниска ниска порьозност се концентрирайте върху влагата (хидратацията).
Висока порьозност – кутикулата е широко разтворена. Влагата лесно се абсорбира, но и лесно се губи. Включете в грижата си продукти с по- тежки масла и протеин.
Как да определим степента на порьозност в домашни условия
Ето няколко лесни начина да определите сами порьозността на косата си.
Тест със стъклена чаша/купа
Поставете няколко косъма в голяма чаша пълна с вода. Те трябва да са чисти и сухи; не трябва да бъдат покрити от други продукти (лак за коса, маска, кристали, маски, балсами. Оставете ги да постоят около 3-4 минути и наблюдавайте внимателно какво се случва с тях.
Висока порьозност – потъват на дъното след 2-3 минути.
Ниска порьозност – остават на повърхността.
Средна порьозност – косъма потъва до средата на съда.
Тест със спрей
Друг разпространен начин за определяне на порьозността е тест със спрей. Вземате кичур от косата си, напръсквате го с вода и наблюдавате как се случва абсорбирането. Тестът се прави на чиста коса, без никакви продукти върху нея. Ако капките вода остават на повърхността на косата и не се поемат от нея, значи имате ниска порьозност. Ако водата се абсорбира добре, значи имате средна порьозност. Ако косата веднага поеме водата и продължи да изглежда суха, косата е с висока порьозност.
Тест за определяне нуждите на косата – протеин или хидратация (еластичност на косъма).
Косъмът трябвя задължително да е мокър. Направете теста с няколко различни косъма за да сте сигурни в резултата. Може да направите теста докато се къпете и косата ви е мокра, като най-добре е да е след измиване с шампоан и преди нанасяне на маска/балсам. Ако косата ви е дълга, то направете теста два пъти в двата края на косъма (в началото – близо до фоликула и в края) защото понякога косата има различни нужди по дължината на косъма и много често половината коса е балансирана, а половината има нужда от протеин.
Мокрият косъм се навива между два пръста на двете ви ръце. Дръпвате леко и наблюдавате как се държи косъма.
Здравият косъм има силна еластичност – той е еластичен и жилав, поддава се на разтягане, но не прекалено. Като го разтегнете се разтяга, но оказва съпротива и а като отпуснете пръстите се връща веднага в предишното състояние. Точно като ластик. Това е балансирана коса с еластичен косъм. Тя поема добре различни серии – както протеин, така и хидратация и е добре сериите да се редуват.
Дехидратираната коса е суха и чуплива. Косъмът не се разтяга или се разтяга съвсем малко и веднага се къса. Косата е разпиляна, суха, твърда и има нужда от хидратация.
Увреденият косъм е твърд и груб. Той се разтяга много и по-лесно от здравия, но като го отпуснете не се връща в предишното състояние, ами стои отпуснат и разтегнат. Косата е твърда, суха, груба, без блясък и има нужда от протеин.