КАК ДА НЕУТРАЛИЗИРАМЕ ВРЕДНОТО ВЛИЯНИЕ НА СТУДА ПО КОЖАТА
Студеното време през зимата може да доведе до различни кожни проблеми поради студа, сухия въздух, ветровете и други фактори. Някои често срещани кожни проблеми през зимата са:
СУХА КОСА
В студения въздух липсва влажност, което води до суха кожа. Вятъра на открито и системите за вътрешно отопление също могат да допринесат за проблема чрез допълнително намаляване на влагата във въздуха.
ПОЯВА НА БРЪЧКИ
Дехидратацията спомага за образуването на нови бръчки и увеличаването размера и дълбочината на съществуващите.
НАПУКАНИ УСТНИ
Студеното и ветровито време може да доведе до изсушаване и напукване на устните. Липсата на влажност изостря този проблем.
ЕКЗЕМА (ДЕРМАТИТ)
Съществуващите кожни заболявания като екзема могат да се влошат през зимата поради сухия въздух и ниската влажност.
ПСОРИАЗИС
Студеното време може да предизвика обостряне на псориазис. Сухият въздух и намаленото излагане на слънчева светлина могат да допринесат за това.
РОЗАЦЕЯ
Студеното време, вятърът и температурните колебания могат да влошат розацеята, което води до зачервяване на кожата.
ЗИМЕН СЪРБЕЖ
Известен също като ксероза, зимният сърбеж се характеризира със суха, сърбяща кожа. Намалената влажност и излагането на централно отопление могат да източат влагата от кожата, оставяйки я да изглежда скучна и безжизнена.
ВЛОШАВАНЕ НА АКНЕТО
Някои хора може да изпитат влошаване на акнето през зимата поради сухия въздух и увеличената употреба на силни овлажнители.
За да смекчите тези проблеми, важно е да приемете зимна рутинна грижа за кожата. Ето някои подходящи за този период от годината практики, както и грешки, които допускаме.
СПРЕТЕ ДА СЕ КЪПЕТЕ С ГОРЕЩА ВОДА
Горещите душове и вани са често срещано спасение от студа. Те обаче могат да лишат кожата от естествени масла, което влошава проблема.
ИЗПОЛЗВАЙТЕ НЕЖЕН ПОЧИСТВАЩ ПРОДУКТ
Търсете продукти с балансирано pH5.5. Има продукти, които съдържат хидратиращи активни съставки.
ОВЛАЖНЯВАЙТЕ РЕДОВНО
Нанасяйте хидратиращ продукт веднага след душ. Използвайте крем за ръце след всяко измиване. Можете да добавяте по няколко капки подходящо натурално масло към крема за допълнителна хидратация и подхранване.
ПРАВЕТЕ СИ МАСАЖ НА ЛИЦЕТО
Може да използвате подходящи масла за тази цел. Така ще стимулирате кръвообращението, производството на колаген и еластин и ще подсилите клетъчното хранене.
НАМАЛЕТЕ СИЛНИТЕ АКТИВИ
Намалете използването на силни активи, които могат да пресушат кожата, ако се налага. Ако усетите, че не можете да компенсирате загубата на вода е добре да помислите дали за известно време да не намалите и преустановите използването на силни активи.
ПРАВЕТЕ СИ РЕГУЛЯРНО ХИДРАТИРАЩИ МАСКИ ЗА ЛИЦЕ
Не пропускайте зоната на шията и деколтето. Редовно използвайте хидратиращ крем и не забравяйте за слънцезащитата.
Серумите и маските за околоочната зона можете да нанасяте и в зоната около устните.
РЕДОВНО ИЗПОЛЗВАЙТЕ БАЛСАМ ЗА УСТНИ
Нанасяйте обилно количество от него преди лягане за подхраните и намалите възможността от напукване.
НОСЕТЕ ШАЛ
Предпазвайте лицето си от студа и вятъра с шал. Залагайте на естествени материи.
ЕКСФОЛИРАЙТЕ НЕЖНО
Премахнете мъртвите кожни клетки.
ЗАЛАГАЙТЕ НА НАТУРАЛНИ ПРОДУКТИ
Продукти, които в състава си съдържат предимно натурални съставки са много по-лесни за усвояване от кожата, имат по- бързо и дълготрайно действие.
ИЗПОЛЗВАЙТЕ ОВЛАЖНИТЕЛ ЗА ВЪЗДУХ
Системите за отопление изсушават въздуха в помещенията.
ПИЙТЕ МНОГО ВОДА
Ако имате специфични проблеми с кожата, винаги е добре да се консултирате със специалист. Дерматолог може да ви даде персонализиран съвет и възможности за лечение.